loader
 
Rynek nieruchomości: czego szukają Polacy?


Serwis dom.gratka.pl postanowił przyjrzeć się sytuacji na rynku mieszkaniowym w III kwartale bieżącego roku. Analiza pokazała, że Polacy nie gustują w ekstrawagancji - najczęściej poszukują mieszkań typowych, które w przyszłości będzie im łatwo sprzedaż. Najbardziej popularny segment cenowy to nieruchomości nie droższe niż 300 tysięcy złotych. Kupujemy je, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe, ale również po to, by zainwestować oszczędności.
Polacy poszukujący nieruchomości najczęściej kierują się ceną. ale nie oznacza to, że inne kwestie są mniej istotne. Okazuje się bowiem, że ogromne znaczenie ma również dobra lokalizacja, wygodny rozkład, nasłonecznienie i kondygnacja - słabo sprzedają się mieszkania położone na niskich parterach czy też ostatnich kondygnacjach bez windy. Jasne jest równie, że lokalizacja nieruchomości ma o wiele większe znaczenie niż stan, w jakim się ona znajduje. Remont można wykonać zawsze, natomiast ulicy, piętra czy strony świata nie zmienimy.


Ciągle dużym zainteresowaniem kupujących cieszą się bloki z okresu PRL-u. Mieszkania z tamtego okresu mają proste układy powielające się w wielu dzielnicach. Modelowym mieszkaniem jest 2-3 pokojowy lokal na 1 piętrze w 4-piętrowym budynku zorientowany na południowy - zachód położony w atrakcyjnej i dobrze skomunikowanej dzielnicy.


Z danych serwisu dom.gratka.pl wynika, że na kolejnym miejscu w poszukiwaniach są domy. Znalezienie idealnego domu zależy od wielu czynników, tj.: wielkości przynależnej działki, stanu technicznego budynku, jakości materiałów z jakich został wybudowany i wykończony, standardu wyposażenia oraz przede wszystkim od lokalizacji. Najbardziej poszukiwane są domy jednorodzinne o powierzchni około 150 m2 na działce o powierzchni około 600 m kw. Klienci kupują tak samo chętnie domy do wykończenia, jak i gotowe do zamieszkania.


Jakich nieruchomości szukają Polacy?


Najbardziej popularny segment cenowy to nieruchomości nie droższe niż 300 tysięcy złotych, takie które potem łatwo będzie sprzedać.


Ceny sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym


W III kwartale 2014 roku widać, że sprzedający nadal podwyższali ceny ofertowe w wielu lokalizacjach. Taki trend widoczny jest co roku w okresie powakacyjnym.

W segmencie mieszkań jednopokojowych największy wzrost średniej ceny ofertowej, podczas trzech ostatnich miesięcy, nastąpił w Bydgoszczy – 4 proc. W segmencie mieszkań 2-pokojowych największy wzrost ceny nastąpił w Olsztynie – 0,6 proc.

W segmencie mieszkań 3-pokojowych w Krakowie zanotowano największy wzrost – 2,9 proc., średniej ceny ofertowej. Wzrosty cen ofertowych w III kwartale nie występowały jednak we wszystkich analizowanych segmentach. W trakcie trzech ostatnich miesięcy ceny ofertowe spadły m.in.: w Białymstoku w segmencie kawalerek (-2,2 proc.), wśród mieszkań 2-pokojowych w Gorzowie Wielkopolskim (-3,4 proc.), wśród mieszkań 3-pokojowych w Opolu i Olsztynie (- 0,7 proc.) – w tym segmencie mieszkań spadki były najmniejsze.

Obniżki cen są coraz niższe i coraz mniej spotykane. Rynek nadal charakteryzuje się cały czas większą podażą mieszkań niż popytem.



Struktura wiekowa sprzedawanych mieszkań


Około 65 proc. polskich mieszkań z rynku wtórnego, oferowanych w III kwartale 2014 roku do sprzedaży, miało ponad 13 lat, reszta to lokale wybudowane po roku 2000. Najwięcej lokali ponad trzynastoletnich proponowano do sprzedaży – podobnie jak w poprzednich kwartałach - w Opolu – 85 proc. całej oferty rynkowej w tej lokalizacji. Warto zaznaczyć, że liczba lokali w takim wieku wzrosła w Opolu o 1 proc. względem poprzedniego kwartału. Podobne ilości starszych lokali oferowano w Białymstoku i Łodzi – 78 proc. Wszystkich ogłoszeń w tych miastach.

Z drugiej strony – najwięcej mieszkań wybudowanych w ostatnich trzynastu latach oferowano do sprzedaży w Krakowie - 43 proc. całej oferty sprzedażowej mieszkań na rynku wtórnym w tym mieście.

Jeśli chodzi o strukturę sprzedaży mieszkań ze względu na ilość pokoi to dominowały we wszystkich analizowanych miastach mieszkania 2- i 3- pokojowe.

Najwięcej mieszkań jednopokojowych na rynku wtórnym w III kwartale oferowano – podobnie jak w II kwartale - w Krakowie – 14 proc. całej oferty kwartalnej. W Łodzi i Wrocławiu oferowano najwięcej mieszkań 2 - pokojowych – 42 proc. całej oferty kwartalnej.

W Lublinie oferowano najwięcej mieszkań 3- pokojowych – 43 proc. Lokale posiadające więcej niż 3 pokoje najczęściej występowały w ofercie szczecińskiej – 20 proc.



Nowe mieszkania: deweloperzy sprzedają dużo


Gdańsk

Deweloperzy sprzedają sporo, ale nie tyle co w okresie boomu mieszkaniowego z lat 2007- 2008. Obecnie nie udaje się im sprzedać całego budynku przed wbiciem łopaty w ziemię. Bez przerwy pojawiają się nowe oferty osiedli na obrzeżach, w centrum i częściach nadmorskich. Najszybciej sprzedają się mieszkania w cenach 3500 zł – 5000 zł/m2.

Mieszkania za 6 800 – 10 000 zł/m2 muszą znacznie dłużej poczekać na nabywców. Wolumen sprzedaży poprawiają programy rządowe, takie jak zakończony Rodzina na swoim oraz aktualny Mieszkanie dla Młodych.

Katowice

Większość nowych osiedli zlokalizowana jest w południowej części Katowic np.: Osiedle Bażantów. Wpływ rządowego programu Mieszkanie Dla Młodych na wielkość sprzedaży jest raczej niewielki. Duży odsetek nabywców kupuje nieruchomości w celach inwestycyjnych.

Kraków

Kluczową rolę odgrywa obecnie dopasowanie oferty do potrzeb rynku. Wygrywają te firmy, które oferują najbardziej poszukiwany towar, czyli przystępne cenowo mieszkania 1- i 2-pokojowe o niezbyt wielkich metrażach położone w rozsądnej lokalizacji. Jeśli oferta nie trafia idealnie w potrzeby odbiorców, sprzedaż inwestycji może się odwlekać.

Warszawa

Ożywienie rynku inwestycji deweloperskich wskazuje na popularność decyzji o zakupie mieszkania na rynku pierwotnym. Przeciętny poziom cen mieszkań na warszawskim rynku pierwotnym oscyluje powyżej 7 tys zł. Przeważają mieszkania 2-pokojowe, na drugim miejscu pod względem popularności znajdują się mieszkania 3- pokojowe. Zdecydowanie mniej jest mieszkań 1-pokojowych i lokali największych: 4-pokojowych i większych.

Na warszawskiej mapie inwestycji deweloperskich, najwięcej mieszkań oferują deweloperzy na Białołęce, ale również na Woli, Mokotowie i Wilanowie. Najszybsze tempo sprzedaży mieszkań obserwuje się zaś na Woli i Bemowie.

W strukturze oferowanych do sprzedaży w III kwartale 2014 roku domów widać, że najwięcej ogłoszeń nadal dotyczyło domów wolnostojących. Miastami, gdzie oferowano najwięcej takich domów był Rzeszów – 89 proc. całej oferty domów z tego miasta oraz Białystok – 88 proc. Całej oferty. Wśród domów z zabudowy szeregowej – najwięcej oferowano ich w Gdańsku – 15 proc. Podobnie jak w I i II kwartale 2014 r., najwięcej domów z zabudowy bliźniaczej w ostatnich trzech miesiącach, oferowano w Warszawie - 32 proc.

Analizując średnie poziomy cen domów w III kwartale 2014 r., w ujęciu wojewódzkim, można zauważyć bardzo delikatne wahania cenowe. Nie można mówić o tendencjach cenowych.


Źródło: eGospodarka.pl


powrót
 
 
 

Polecane oferty